SEO

Podatek od reklam na Facebook

Jak wiadomo prowadzenie swojego konta społecznościowego na Facebook jest dla wielu osób formą zarobkowania, bo nie ukrywajmy – możliwość wyświetlania reklam z Facebook Ads (podobnie jak Google Ads) niesie ze sobą konieczność uiszczenia podatku VAT i dochodowego. Wszak czy wszyscy muszą się rozliczać z tego tytułu z fiskusem? W tym artykule postaramy się o tym napisać!

 

Sitepromotor podatek z reklam

 

Rodzaj i cel kampanii - prywatna vs firmowa - a podatki za reklamę na Facebooku


To jak się będziesz rozliczał ze swoich zysków na Facebook’u jest zależne od tego jaką formę wybierasz, czy są to cele prywatne, czy też biznesowe. W zasadzie powinno być to zrozumiałe, ale nie dla każdego dlatego warto o tym na początku powiedzieć. Decydując się na kampanię reklamową na FB mamy zatem dwie możliwości:

  • Reklama dla celów prywatnych – tutaj niestety nie ujmiesz w kosztach uzyskania przychodu wydatków ponoszonych na Facebook Ads, ale za to będzie doliczony podatek VAT. Wszystkie formalności podatkowe zostaną załatwione, zaś kwota która pojawi się na fakturze jest ostateczną kwotą jaką masz do zapłacenia; 
  • Reklama dla celów biznesowych – tutaj z kolei jest możliwość wpisania w koszty wydatków na Facebook Ads, ale będzie trzeba samodzielnie rozliczyć się z podatku VAT i z podatku dochodowego. Warto jeszcze wspomnieć, że w zależności od tego czy faktura przyjdzie od Facebook Sp. z o.o., czy też irlandzkiej spółki trzeba będzie dopisać VAT (23%) lub też nie – jeśli chodzi o fakturę z Irlandii, to trzeba będzie właśnie ten podatek samodzielnie doliczyć.

 
Warto wspomnieć, że jeśli zatem decydujesz się na jakieś rozwiązanie powinneś przemyśleć tę decyzję, ponieważ potem w Menedżerze Reklamy ciężko będzie to zmienić. Jeśli chodzi o osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, powinny one zaznaczyć w Menedżerze, iż nie tworzą reklam na cele biznesowe i wtedy będą miały spokojne sumienie, ponieważ Facebook samodzielnie naliczy stawkę VAT i odprowadzi ją w Irlandii, plus w Polsce nie będzie trzeba się rozliczać z fiskusem. Polscy przedsiębiorcy muszą jednak zaznaczyć w rubryce, iż tworzą reklamy na cele biznesowe i muszą się rozliczać zarówno z VAT jak i z podatku dochodowego, w zależności od tego jaką mają formę rozliczeń z fiskusem.

 

Podatek VAT za reklamy Facebooka dla vatowców


Należy pamiętać, że zakup reklam na Facebooku traktowany jest jako import usług, oznacza to zatem, że czynni podatnicy VAT będą mogli później odliczyć naliczony 23% podatek. Transakcje należy wykazać w deklaracji VAT-7. Nie zapominajmy też o tym, że podmioty nie będące podatnikiem VAT również mają obowiązek uzyskania statusu podatnika VAT-UE. Deklarację VAT-R należy w takim wypadku wypełnić tak, aby wskazać zwolnienie z podatku VAT w Polsce. Następnie do 25. dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano transakcji, należy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację VAT-9M, wykazując zakup reklamy na Facebooku oraz zapłacić naliczony według 23% stawki podatek VAT.

 
Podatek u źródła vs podatek dochodowy vs reklamy na Facebook


Jak wiadomo podatek u źródła jest pobierany od transakcji w obrocie międzynarodowym, a do obliczenia i zapłaty podatku jest zobowiązany dokonujący wpłaty. Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej to, że kupując reklamy na Facebook’u należy zapłacić 20% wysokości opłat poniesionych na promocję.

 

Czy istnieje możliwość uniknięcia zapłacenia podatku za reklamy na FB?

 

Jak się okazuje – tak, trzeba tylko posiadać certyfikat rezydencji podatkowej Facebook. W praktyce jest bardzo trudno zdobyć taki certyfikat, a nawet jeśli się go zdobędzie to uznanie go przez Urząd Skarbowy zależny jest od indywidualnej decyzji urzędnika, który będzie rozpatrywał dokumentację. Kolejna ważna sprawa to oczywiście konieczność złożenia dokumentacji w postaci sprawozdania, druk IFT-2R do końca marca za rok poprzedni. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z konsekwencjami w postaci kar finansowych.

 
Podsumowanie


Niewątpliwie kwestie rozliczania się z fiskusem z reklam na Facebook’u są dla wielu osób niezrozumiałe i w sumie nie ma się co dziwić, bo jest to kwestia nowości, która dopiero raczkuje u nas w kraju. W każdej sprawie indywidualnej warto jest się spytać bezpośrednio u swojego księgowego, który niewątpliwie najlepiej pewnie będzie wiedział jak się zająć każdym rozliczeniem w Waszej sprawie. W naszym artykule przedstawiliśmy Wam ścisłe minimum, które mamy nadzieję nieco Wam sytuację rozjaśniło, pamiętajcie jednak aby koniecznie w każdej sprawie rozliczeń skarbowych zaczerpnąć fachowej pomocy u swoich księgowych.

 


Głosów: 10.0/10 (30 Głosujących)


Sitepromotor porady marketingowe Sitepromotor podatek z reklam Sitepromotor reklama na facebook Sitepromotor reklama na facebook Sitepromotor reklama na facebook Sitepromotor podatek z reklam Sitepromotor podatek z reklam
Wyślij artykuł znajomemu »

Skontaktuj się z nami

Infolinia 0801 011 742
tel 74 831 64 67
tel. kom. 608 054 626
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przedstawienia oferty handlowej oraz usług firmy. Sitepromotor porady marketingowe

Ciekawostki z bloga

 

ZAUFAJ DOŚWIADCZENIU

Sitepromotor podatek z reklam SitePromotor : strony, sklepy, seo - 14 lat doświadczenia
Sitepromotor reklama na facebook Rzetelna Firma

Miło nam poinformować, że przeszliśmy pozytywnie weryfikację i uzyskaliśmy certyfikat "Rzetelna Firma" KRD.

Sitepromotor porady marketingowe Google Advertising Professional

Doświadczenie naszego konsultanta SEM zostało potwierdzone poprzez przyznanie Certyfikatu Google Advertising Professional.

Sitepromotor porady marketingowe Pozycjonowanie stron internetowych - najlepsze agencje w Poznaniu

W 2020 roku zostaliśmy wyróżnieni jako jedna z najlepszych agencji interaktywnych na terenie Poznania i okolic!

ZAUFALI NAM

Sitepromotor reklama na facebook Uniwersytet Wrocławski Sitepromotor podatek z reklam Politechnika Wrocławska Sitepromotor podatek z reklam WP money Sitepromotor reklama na facebook Dospel Sitepromotor reklama na facebook Magellan Sitepromotor porady marketingowe Dolnośląska Szkoła Wyższa Sitepromotor porady marketingowe Castrol Sitepromotor porady marketingowe eGospodarka Sitepromotor reklama na facebook OEX

Referencje

Sitepromotor reklama na facebookSitepromotor reklama na facebookSitepromotor reklama na facebookSitepromotor reklama na facebookSitepromotor reklama na facebook

Średnia ocena jakości usług SitePromotor     Głosów: 5/5 (17 Głosujących)

Sitepromotor reklama na facebook Sitepromotor