BLOG

Dlaczego pozycje w Google ciągle się zmieniają?

Prowadząc własną stronę internetową, zauważyliście na pewno nie raz, że odpytując Google o tą samą frazę kilka razy w ciągu dnia, bywa tak, że otrzymujecie zupełnie różne pozycje.

 

Rotacja bywa ogromna, pozycje potrafią zmienić się nawet kilka razy w ciągu godziny. Zdarza się, że strona na daną frazę jest na 1, 5, 15, 35, 100 pozycji tego samego dnia! Mało tego, czasem odpytując w tej samej chwili z różnych przeglądarek typu Chrome, IE, FireFox otrzymujemy 3 zupełnie różne wyniki (pytając oczywiście o to samo hasło).Z czego mogą wynikać takie różnice?
 
Otóż jest kilka podstawowych rzeczy na które należy zwrócić uwagę :
  1.  czy jesteś zalogowany w Google (np do usługi Gmail)? Jeśli tak, to wyniki mogą być przez Google dostosowywane dla Ciebie - wtedy te strony które wcześniej odwiedziłeś będą serwowane wyżej w wynikach wyszukiwania - w myśl Google wie lepiej czego potrzebujesz :)Wtedy ranking TOP10 może się zupełnie różnić od faktycznego.
  2. nie jesteś zalogowany, ale masz włączoną historię przeglądania, więc Google dostosowuje wyniki podobnie jak w punkcie pierwszym. Tutaj podobnie, ranking może się mocno różnić od faktycznego.
  3. masz włączoną geolokalizację /Google rozpoznał Twoją lokalizację po IP, lub sygnale GPS w smartfonach) i serwuje Ci wyniki zgeolokalizowane. A więc strony dotyczące Twojego zapytania zlokalizowane najbliżej Ciebie będą wyżej w wynikach wyszukiwania od stron z innych regionów Polski.
Obok tych rzeczy na skoki pozycji wpływ mogą mieć również :
  •  Google działa na wielu serwerach (tzw Data Centers), a wyniki są propagowane z czasem z jednego serwera na inne. Po wprowadzeniu zmian, wyniki muszą więc zostać rozpropagowane na wszystkie Data Center, co zajmuje czasem kilka dni. Stąd, korzystając z różnych przeglądarek (Chrome, IE, FF) możesz odpytywać różne DC (Data Center) i stąd otrzymujesz różne wyniki.
  • podczas wdrażania tzw update'ów często mamy doczynienia z tak zwanym Google Dance, kiedy wyniki mocno się tasują, ze względu na fakt, że przeliczana odnowa jest cała baza, wszystkie linki, etc
 

Skontaktuj się z nami

Infolinia 0801 011 742
tel 74 831 64 67
tel. kom. 608 054 626
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przedstawienia oferty handlowej oraz usług firmy.

Ciekawostki z bloga

 

ZAUFAJ DOŚWIADCZENIU

SitePromotor : strony, sklepy, seo - 14 lat doświadczenia
Rzetelna Firma

Miło nam poinformować, że przeszliśmy pozytywnie weryfikację i uzyskaliśmy certyfikat "Rzetelna Firma" KRD.

Google Advertising Professional

Doświadczenie naszego konsultanta SEM zostało potwierdzone poprzez przyznanie Certyfikatu Google Advertising Professional.

ZAUFALI NAM

Uniwersytet Wrocławski Politechnika Wrocławska WP money Dospel Magellan Dolnośląska Szkoła Wyższa Castrol eGospodarka OEX

Referencje


Średnia ocena jakości usług SitePromotor     Głosów: 5/5 (17 Głosujących)

Sitepromotor