BLOG

Dlaczego błędy 404 są tak ważne i jak je naprawić?

Błędy trafiają się wszystkim i to praktycznie w każdej dziedzinie życia, niewątpliwie jednak warto starać się ich unikać. Kiedy już się przytrafią to trzeba działać w miarę szybko, aby móc je naprawić tudzież zniwelować skutki, które ze sobą niosą.

 

 Sitepromotor błędy 404 błąd 404

Podobnież jest i z kwestiami działań wirtualnych, tutaj również czynnik ludzki może natrafić na różne działania niepożądane zarówno ze strony innych użytkowników sieci albo od strony rzeczy martwych, które nie zawsze działają tak jak powinny. Tak też jest i z Internetem w którym miliardy stron generują codziennie potężny ruch, a część z tych stron bez wątpienia... może nas przywitać komunikatem znanym chyba wszystkim, mianowicie błędem 404. Co z tym błędem, jakie niesie ze sobą konsekwencje, jak go naprawić i zapobiec wyjaśnimy w poniższym artykule.


Błąd 404 zmorą Internetu

Błędy bywają różne, te mniej i bardziej ważne. Jeśli chodzi o błąd 404 to jest on zdecydowanie jednym z tych, które mają poważniejszy wpływ na działanie serwisów i generalnie można przyjąć iż bardzo niekorzystnie wpływają na SEO i ruch organiczny strony, z której użytkownicy po prostu szybko uciekają i zazwyczaj już więcej nie powracają. Tracą oni zaufanie do właściciela, który prawdopodobnie słabo interesuje się swoją własnością. Jeśli chodzi o indeksowanie to również jest to bardzo niekorzystne dla działania użytkownika końcowego.


Skąd więc pochodzą te błędy? Mogą one pojawiać się z dwóch powodów:


Od strony użytkownika, który wpisze nieprawidłowy adres URL i który mu się nie wyświetli lub kliknie w adres URL posiadający literówkę;
Od strony serwera:

a) strona mogła zostać przeniesiona na inny serwer ale bez przekierowania 301 i 303, co też logicznie nie mogło spowodować przeniesienia zawartości na nowy adres serwera,

b) strona nie działa, bo serwer na jakiś czas „padł”,

c) stronę usunięto z serwera z różnych powodów.


Jak szybko zlokalizować błędy 404 i jak je naprawić


Można oczywiście do tego zadania wziąć narzędzie online i przeskanować swój serwis pod tym kątem – takie jak np. https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/, które w wersji darmowej umożliwia przeskanowanie do 500 linków w zakresie domeny. Jeśli jest ich więcej zakup wersji płatnej jest obowiązkowy przy czym to rozwiązanie nie zawsze jest dobre. Warto jest zatem samodzielnie lokalizować takie błędy i szybko reagować. Jeśli natomiast Twoja witryna zawiera kilkanaście stron, to używanie takich narzędzi jest zbędne. Niewątpliwie jednak po sprawdzeniu takiego serwisu będziesz wiedział, która część serwisu wymaga Twojej uwagi i uczynienia poprawek.


Dodatkowym sposobem na zlokalizowanie błędu 404 może być ręczne sprawdzenie adresu w wyszukiwarce Google, przy użyciu zapytania „Site:strona.pl”. Funkcja ta jest przydatna w momencie, kiedy nasza strona nie posiada dużej ilości podstron. Działanie to sprawi, że otrzymamy listę wszystkich podstron danej domeny. Przeglądając je następnie możemy w łatwy sposób wychwycić podstrony z błędem 404 i zacząć działać.


Ważne jest również aby na przyszłość przebudować standardową stronę błędu 404, tak aby potencjalny Kowalski wchodząc na stronę mógł zostać sprawnie przeniesiony w ramach „rekompensaty” za nieaktywną podstronę w jakiś inny, ciekawy dział naszej strony. Działania tego typu naprawdę pozwolą zmniejszyć ryzyko pojawienia się niesmaku jaki spowoduje taka strona. Jakie zatem elementy powinna zawierać dobrze zaprojektowana strona internetowa błędu 404? Poniżej kilka wskazówek:

 

  • Nagłówek z menu oraz logo firmy lub nazwą strony;
  • Podstawowe funkcje związane z marką;
  • Komunikat w formie lekkiej przykładowo jakiś żart, który nieco rozładuje atmosferę;
  • Wezwanie do działania w celu przejścia do innego działu strony;
  • Wyszukiwarka szukająca w obrębie strony i podanie kilku interesujących, bieżących treści ze strony lub też produkty (jeśli prowadzisz sklep internetowy);


Co można jeszcze zrobić z niedziałającymi stronami błędów 404?


Można oczywiście stosować przekierowania 301, które – uwaga! - przenoszą tylko część mocy starej strony na nowy adres i warto o tym pamiętać. Można też znaleźć u swojej konkurencji strony z błędami 404 i wspomnieć im o tym oraz zaproponować dodanie jakiegoś autorskiego artykułu, który idealnie pasowałby właśnie do tej niedziałającej strony. Jak tego dokonać? Przykładowo możesz przeszukać około 50 – 100 stron z indeksu Google pod najważniejsze Twoje branżowe hasła i przeszukaj programem ich serwisy. Jeśli znajdziesz błędy, możesz potem nawiązać z takimi osobami kontakt i wspomnieć o rozwiązaniu.


Podsumowanie


Jak wiadomo błędy 404 zawsze bezpośrednio rzutowały na zachowania użytkowników w przyszłości i miały przez to wpływ na ogólną kondycję Twojej potencjalnej widowni, która spoglądając na serwis i mając na nim zamiast treści strony z błędami niewątpliwie szukała czegoś podobnego na stronach konkurencji. Czy zatem warto monitorować co jakiś czas i naprawiać błędy na stronie trzeba odpowiedzieć zdecydowanie, że TAK! Pamiętaj jednak aby wykorzystywać umiejętnie wszystkie możliwości jakie daje Ci współczesna technika związana z rozwiązaniami webowymi, a na pewno będziesz liderem w swojej branży w Internecie.

 


Głosów: 9.8/10 (45 Głosujących)


Sitepromotor seo Sitepromotor 404 Sitepromotor błędy 404 Sitepromotor seo Sitepromotor seo Sitepromotor 404 Sitepromotor błędy 404

Skontaktuj się z nami

Infolinia 0801 011 742
tel 74 831 64 67
tel. kom. 608 054 626
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przedstawienia oferty handlowej oraz usług firmy. Sitepromotor błędy 404

Ciekawostki z bloga

 

ZAUFAJ DOŚWIADCZENIU

Sitepromotor 404 SitePromotor : strony, sklepy, seo - 14 lat doświadczenia
Sitepromotor błędy 404 Rzetelna Firma

Miło nam poinformować, że przeszliśmy pozytywnie weryfikację i uzyskaliśmy certyfikat "Rzetelna Firma" KRD.

Sitepromotor 404 Google Advertising Professional

Doświadczenie naszego konsultanta SEM zostało potwierdzone poprzez przyznanie Certyfikatu Google Advertising Professional.

Sitepromotor błędy 404 Pozycjonowanie stron internetowych - najlepsze agencje w Poznaniu

W 2020 roku zostaliśmy wyróżnieni jako jedna z najlepszych agencji interaktywnych na terenie Poznania i okolic!

ZAUFALI NAM

Sitepromotor seo Uniwersytet Wrocławski Sitepromotor błędy 404 Politechnika Wrocławska Sitepromotor seo WP money Sitepromotor błędy 404 Dospel Sitepromotor błędy 404 Magellan Sitepromotor błędy 404 Dolnośląska Szkoła Wyższa Sitepromotor seo Castrol Sitepromotor 404 eGospodarka Sitepromotor błędy 404 OEX

Referencje

Sitepromotor 404Sitepromotor 404Sitepromotor 404Sitepromotor 404Sitepromotor 404

Średnia ocena jakości usług SitePromotor     Głosów: 5/5 (17 Głosujących)

Sitepromotor 404 Sitepromotor