BLOG

HTTP a HTTPS - różnice między nimi

Każdego dnia setki milionów osób na świecie wchodzi na Internet, aby sprawdzać jakieś informacje, przeglądać pocztę e-mail i korzystać z komunikatorów webowych. Wiele osób bez zastanowienia wpisuje adres pożądanej strony poczynając od www., następnie cieszy się upragnionym dostępem do strony internetowej.

 

Sitepromotor http HTTPS a HTTPS - różnice między nimi

Mało kto jednak zwraca uwagę na subtelne różnice, która pojawiają się przed samym adresem www, a są nimi wspomniane w tytule artykułu protokoły HTTP i HTTPS. Co one oznaczają, jakie są różnice i kiedy jaki należy stosować? Na te pytanie odpowiemy w poniższym artykule!

 

Początki, czyli HTTP

            Czym jest HTTP? Jest to nic innego jak skrót od angielskich słów Hypertext Transfer Protocol, które oznaczają przesyłanie danych między klientem (przeglądarką internetową) a serwerem danych. Protokół ten zatem ma za podstawowe zadanie umożliwić przesyłanie danych od serwera (na którym znajdują się pliki odpowiedzialne za wysyłanie danych i same dane) do przeglądarki internetowej. W dzisiejszych czasach nie ma raczej takiej opcji aby jakiś serwer nie posiadał zainstalowanej tej usługi, ponieważ jest ona jedną z podstawowych usług instalowanych przez administratorów serwerów danych.

 

Następnie HTTPS

 

            No właśnie, a czym jest różniący się jedną literką HTTPS? Jest to nic innego jak wersja zabezpieczona, pozwalająca na bezpieczniejsze przesyłanie danych pomiędzy przegląrką, a serwerem danych. HTTPS szyfruje dane za pośrednictwem specjalnych certyfikatów takich jak najbardziej popularny SSL albo mniej znany TSL.

            Dzięki instalacji tego typu certyfikatów na serwerze dane są w specjalny sposób szyfrowane przez co zapewne jak się domyślasz niejako komunikacja między Tobą a serwerem jest bezpieczniejsza, dlatego też dane będzie trudniej przechwycić potencjalnym złodziejom danych w sieci. Od razu warto powiedzieć, że sam protokół to nie jest szyfrowanie, nazwa jego tylko wskazuje na to, że korzysta z dodatkowej formy zabezpieczenia komunikacji, dlatego też dodawane są tam protokoły takie jak SSL i TSL.

 

Kwestie techniczne i celowość zmian

 

            Jak wiadomo przejście z protokołu HTTP na HTTPS wymaga zmiany konfiguracji plików oraz aplikacji zewnętrznych, które towarzyszą zarządzaniu danymi takich jak np. Google Analytics, i Search Console. Należy także pamiętać o przekierowaniach 301, dzięki którym nie utraci się wypracowanych pozycji. Z kwestii technicznych warto wspomnieć, iż zmiany z protokołu HTTP na HTTPS są niemalże konieczne w przypadku sklepów internetowych, które powinny posiadać dodatkowe zabezpieczenia, aby w ogóle widniały w indeksie wyszukiwarki Google, która jak wiadomo postawiła ścisły wymóg posiadania szyfrowania zabezpieczającego dane na stronie internetowej tak aby potencjalnie korzystający ze sklepów mieli komfort bezpieczeństwa w dokonywaniu zakupów.

 

Podsumowanie

 

            Niewątpliwie zmiana protokołu HTTP na HTTPS zaczyna powoli przynosić spodziewane efekty w postaci większego komfortu dokonywania zakupów w sklepach internetowych przez internautów. Standard, który narzuciła wyszukiwarka internetowa Google przyniesie na pewno korzyści długofalowe, a znikomy koszt roczny przejścia na tego typu rozwiązanie (rzędu ok 50 złotych) nie jest wielkim wydatkiem dla przedsiębiorców prowadzących działalności gospodarcze, a na pewno przynosi korzyści w postaci większej pewności tego, że zgromadzone dane w sklepie nie wypłyną i nie będzie nikt miał z tego tytułu pretensji.


Głosów: 9.9/10 (38 Głosujących)


Sitepromotor protokół https Sitepromotor ssl Sitepromotor http Sitepromotor http Sitepromotor ssl Sitepromotor protokół https Sitepromotor certyfikat ssl

Skontaktuj się z nami

Infolinia 0801 011 742
tel 74 831 64 67
tel. kom. 608 054 626
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przedstawienia oferty handlowej oraz usług firmy. Sitepromotor protokół https

Ciekawostki z bloga

 

ZAUFAJ DOŚWIADCZENIU

Sitepromotor https SitePromotor : strony, sklepy, seo - 14 lat doświadczenia
Sitepromotor protokół http Rzetelna Firma

Miło nam poinformować, że przeszliśmy pozytywnie weryfikację i uzyskaliśmy certyfikat "Rzetelna Firma" KRD.

Sitepromotor protokół https Google Advertising Professional

Doświadczenie naszego konsultanta SEM zostało potwierdzone poprzez przyznanie Certyfikatu Google Advertising Professional.

Sitepromotor certyfikat ssl Pozycjonowanie stron internetowych - najlepsze agencje w Poznaniu

W 2020 roku zostaliśmy wyróżnieni jako jedna z najlepszych agencji interaktywnych na terenie Poznania i okolic!

ZAUFALI NAM

Sitepromotor http Uniwersytet Wrocławski Sitepromotor certyfikat ssl Politechnika Wrocławska Sitepromotor https WP money Sitepromotor protokół http Dospel Sitepromotor http Magellan Sitepromotor https Dolnośląska Szkoła Wyższa Sitepromotor https Castrol Sitepromotor http eGospodarka Sitepromotor ssl OEX

Referencje

Sitepromotor httpsSitepromotor httpsSitepromotor httpsSitepromotor httpsSitepromotor https

Średnia ocena jakości usług SitePromotor     Głosów: 5/5 (17 Głosujących)

Sitepromotor protokół https Sitepromotor