BLOG

Kara dla Google?

Co prawda artykuły publikowane w naszym serwisie tyczą się głównie spraw związanych z zagadnieniami SEO, SEM i tematyki branży webowej, poniższy artykuł choć nieco odbiega od głównego nurtu SEO, wiąże się z jedną z usług za którą Google... dostało karę od Komisji Europejskiej (Google ma zapłacić 2,42 mld euro), a o czym mowa? O Google Shopping i sprawie z czerwca 2017 roku, która obiegła świat niczym tornado.

            Wiadomo nie od dziś, że na rynku wyszukiwarek internetowych wiodącą rolę odgrywa już od wielu lat Google. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników Internetu, rośnie też potencjalnie wskaźnik możliwości generacji przychodów przez giganta z Kalifornii. Taka też tendencja oczywiście przełożyła się na większe zaangażowanie firmy globalnej na możliwości sprzedaży w internecie i jak się nie trudno domyśleć z tytułu naszego artykułu doprowadziła do konfliktu z prawem ponadnarodowym – jakim jest prawo unijne -, które zdecydowanie śledzi poczynania amerykańskiej firmy na europejskim rynku już od 2008 roku i dopiero dwa lata temu postawiła zarzut o stosowanie nieuczciwych praktyk monopolistycznych, które wypierają inne firmy z rynku. Czego tyczy się kwestia? O tym poniżej.

 

O co chodzi?

 

            Jak już wyżej wspomnieliśmy, chodzi o usługę Google Shopping, która ukazuje się zawsze w wynikach wyszukiwarki na czołowych pozycjach, a tak wg Komisji Europejskiej nie powinno być, ponieważ inni użytkownicy na rynku europejskim też świadczą takie usługi i działania monopolizujące tego typu praktyki nie są fair wobec innych. Wg. Oficjalnego źródła i odpowiedzi Google Corp. ustami wiceprezesa  Kent Walkera:

 

Jesteśmy zdania, że nasze aktualne wyniki wyszukiwania produktów ("shopping ads") są znacznie bardziej użyteczną i ulepszoną wersją reklam sprzed dekady, zawierających wyłącznie tekst. Wyświetlanie reklam, które zawierają zdjęcia, oceny i ceny, działa z korzyścią dla nas, naszych reklamodawców, a przede wszystkim dla naszych użytkowników. Pokazujemy je tylko wtedy, gdy z Waszych opinii wynika, że są one istotne. Tysiące europejskich sprzedawców używa takich reklam, by konkurować z większymi firmami jak Amazon czy eBay”.

Źródło: http://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/KE-zarzadzila-ze-Google-musi-zaplacic-2-4-mld-euro-kary

 

            Jak widać Unia Europejska ostro zabrała się za karanie tego typu praktyk monopolistycznych, zobaczymy w przyszłości jak to się będzie miało do kierunków działania giganta z Kalifornii.

 

A czym jest usługa Google Shopping?

 

            Najkrócej rzecz ujmując jest to 'platforma sprzedażowa' przedstawiona nam przez Google Corp., po naszemu zwana Google Zakupy.  Platforma, która przedstawia wyniki z grafikami i opisami produktów i ich cenami, które prezentują poszczególne sklepy internetowe. Usługa ta jest rozliczana podobnie jak Adwords na zasadzie PPC i w praktyce wygląda na stronie tak jak np. tutaj. Usługa ta jest skierowana głównie do właścicieli sklepów, którzy to mogą w ten sposób promować poszczególne produkty. Trzeba przyznać, że rozwiązanie to jest bardzo korzystne dla tych, którzy potrzebują szybkich informacji w kwestii cen produktów, ponieważ jak wiadomo Google pobiera informacje ze wszystkich dostępnych w systemie sklepów internetowych i prezentuje w łatwo dostępnych wynikach wyszukiwania na samej górze wyszukiwarki internetowej. I o to właściwie też rozchodziło się zapewne Komisji Europejskiej, która uznała z jednej strony, że może to być chwyt nieuczciwej konkurencji. I może Komisja trochę racji ma, ponieważ tego typu praktyka może mieć faktycznie negatywny wpływ na działanie na rynku porównywarek cenowych, które mogą tracić mnóstwo klientów. Jak to będzie w praktyce to się okaże, rynek sam to zweryfikuje.


Głosów: 9.8/10 (36 Głosujących)


Sitepromotor google shopping Sitepromotor google shopping Sitepromotor google Sitepromotor kara Sitepromotor google shopping Sitepromotor google zakupy Sitepromotor google zakupy

Skontaktuj się z nami

Infolinia 0801 011 742
tel 74 831 64 67
tel. kom. 608 054 626
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przedstawienia oferty handlowej oraz usług firmy. Sitepromotor kara

Ciekawostki z bloga

 

ZAUFAJ DOŚWIADCZENIU

Sitepromotor google shopping SitePromotor : strony, sklepy, seo - 14 lat doświadczenia
Sitepromotor kara Rzetelna Firma

Miło nam poinformować, że przeszliśmy pozytywnie weryfikację i uzyskaliśmy certyfikat "Rzetelna Firma" KRD.

Sitepromotor google Google Advertising Professional

Doświadczenie naszego konsultanta SEM zostało potwierdzone poprzez przyznanie Certyfikatu Google Advertising Professional.

Sitepromotor google zakupy Pozycjonowanie stron internetowych - najlepsze agencje w Poznaniu

W 2020 roku zostaliśmy wyróżnieni jako jedna z najlepszych agencji interaktywnych na terenie Poznania i okolic!

ZAUFALI NAM

Sitepromotor kara Uniwersytet Wrocławski Sitepromotor google zakupy Politechnika Wrocławska Sitepromotor google shopping WP money Sitepromotor kara Dospel Sitepromotor google shopping Magellan Sitepromotor google shopping Dolnośląska Szkoła Wyższa Sitepromotor google shopping Castrol Sitepromotor google eGospodarka Sitepromotor google OEX

Referencje

Sitepromotor google zakupySitepromotor google zakupySitepromotor google zakupySitepromotor google zakupySitepromotor google zakupy

Średnia ocena jakości usług SitePromotor     Głosów: 5/5 (17 Głosujących)

Sitepromotor google shopping Sitepromotor