SEO

AMP i PWA w aspekcie budowania witryn pod MOBILE, podstawy

Jak wiadomo mobilność to jeden z najważniejszych czynników rankingowych Google we współczesnym Internecie. Tak już się przyjęło, że podczas wzrostu ilości urządzeń mobilnych na świecie wzrosło też zapotrzebowanie na to, aby przy ocenianiu stron były lepiej punktowane te, które są szybsze i lepiej przygotowane właśnie pod użytkowników, którzy właśnie przez takie urządzenia korzystają z Internetu. Warto jest zatem na bieżąco monitorować w sieci rozwiązania, które pomogą lepiej dostosować witryny do rozwiązań MOBILE. W dzisiejszym opracowaniu zajmiemy się kwestią AMP i PWA w aspekcie budowania witryn pod MOBILE.

 

Mobilegeddon i ...

 

Jak wiadomo swojego czasu miało miejsce spore zamieszanie wywołane celowo przez właścicieli Google, zwane w świecie jako Mobilegeddon, które to wtedy doprowadziło do tego, że sporo osób obudziło się i zaczęło zmieniać witryny aby były dostosowane pod rozwiązania mobilne. Z czasem pojawiły się nowe technologie, które miały jeszcze bardziej zrewolucjonizować dostosowywanie do wymogów mobile witryny, jednymi z nich rozwiązania o nazwie AMP i PWA.

 

 

Technologia AMP

 

Technologia ta ma za zadanie usprawnić wczytywanie się danych na urządzeniach przenośnych i jak się okazuje jest bardzo skuteczna. To, czy warto jest się nią zainteresować niech świadczy fakt tego, że ok 40 % użytkowników ucieka ze stron, które ładują się dłużej niż 3 sekundy. Korzystanie z AMP HTML daje zatem możliwość zaistnienia w wersji nieco skrojonej, ale za to szybciej ładującej się, zatem wysiłek związany z przebudową strony jest opłacalny.

Każdy kto zdecyduje się na takie rozwiązanie albo nie wie, czy jego strona jest dostosowana do tego rozwiązania może skorzystać ze strony: https://validator.ampproject.org/ i sprawdzić jak się miewa kwestia kodu strony i jej dostosowanie do tego rozwiązania. Jeśli chodzi o wersję, która w tym opracowaniu Ci się wczyta, to trzeba powiedzieć, że będzie ona bez zbędnych grafik i reklam oraz jest też możliwość wczytania jej w chmurze co dodatkowo usprawni wczytywanie na urządzeniach przenośnych.

 

Technologia PWA

 

Progressive Web App to z kolei technologia, która pozwala na zaprojektowanie takiej strony, która w rzeczy samej przypomina niezależnie działającą aplikację z Windows. Aktualnie można zauważyć stosowanie tej technologii głównie na Chrome, Firefox i Operze. Rozwiązanie to jest o tyle korzystne i przydatne, iż strona jest zapisywania w pamięci przeglądarki i można ją przeglądać nawet bez połączenia z siecią. Jakie cechy charakteryzuje PWA? Oto najważniejsze cechy:

 

  • Progresywność – niezależnie od tego z jakiej przeglądarki korzysta użytkownik korzystanie z odpowiedniego rozszerzenia pozwoli mu na to, aby przeglądać takie witryny;

  • Responsywność – dostosowują się do każdego urządzenia;

  • Aplication – look – up – wyglądają strony jak aplikacje z Windows;

  • Świeżość – dzięki stosowaniu procesu Service Works;

  • Bezpieczeństwo - dzięki stosowaniu HTTPS;

  • Niezależność połączenia – pozwala na pracę nawet offline;

  • Wykrywalność – dzięki zgodności z W3C są wykrywane przez wyszukiwarki;

  • Instalowalność – dzięki temu można zachowywać strony na localhost;

  • Linkowalność – pozwala na dzielenie się treściami bez konieczności instalacji.

 

Jakie możliwości daje jeszcze PWA? Taka strona internetowa, która śmiga na tym oprogramowaniu może mieć możliwość powiadamiania użytkowników o nowościach dostępnych na stronie i sklepie, dzięki temu ktoś kto posiada ją u siebie dodaną na pulpicie będzie otrzymywał powiadomienia o nowościach jakie się pojawiają na tejże stronie, niezależnie czy to będzie sklep czy też strona czysto informacyjna.

 

Podsumowanie
 

Niewątpliwie technologie AMP i PWA mocno przyczynią się do tego, że internet w urządzeniach mobilnych będzie jeszcze bardziej chętnie używany szczególnie przez tych, którzy dziś mając ogromne wymagania pod tym względem korzystają nadal z urządzeń deskotopowych. Czynnik, który tutaj oczywiście przeważa to prędkość i dlatego właśnie tego typu technologie, o których dziś pisaliśmy powinny być przedmiotem waszej analizy celem dostosowania swoich witryn pod rozwiązania mobilne. Życzymy wszystkim udanego przebudowywania serwisów!


Głosów: 10.0/10 (41 Głosujących)


Wyślij artykuł znajomemu »

Skontaktuj się z nami

Infolinia 0801 011 742
tel 74 831 64 67
tel. kom. 608 054 626
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przedstawienia oferty handlowej oraz usług firmy.

Ciekawostki z bloga

 

ZAUFAJ DOŚWIADCZENIU

SitePromotor : strony, sklepy, seo - 14 lat doświadczenia
Rzetelna Firma

Miło nam poinformować, że przeszliśmy pozytywnie weryfikację i uzyskaliśmy certyfikat "Rzetelna Firma" KRD.

Google Advertising Professional

Doświadczenie naszego konsultanta SEM zostało potwierdzone poprzez przyznanie Certyfikatu Google Advertising Professional.

Pozycjonowanie stron internetowych - najlepsze agencje w Poznaniu

W 2020 roku zostaliśmy wyróżnieni jako jedna z najlepszych agencji interaktywnych na terenie Poznania i okolic!

ZAUFALI NAM

Uniwersytet Wrocławski Politechnika Wrocławska WP money Dospel Magellan Dolnośląska Szkoła Wyższa Castrol eGospodarka OEX

Referencje


Średnia ocena jakości usług SitePromotor     Głosów: 5/5 (17 Głosujących)

Sitepromotor